ورزش از منظر حضرت امام خمینی(ره)

ورزشكاران از دیدگاه امام خمینی(ره) با تكیه بر ورزشهای مطلوب در نظام اسلامی

مقدمه
با توجه به اهمیت ورزش در دنیای كنونی و همچنین جامعه ما به عنوان یك عنصر مهم در شكوفایی جوامع و همچنین اهمیتی كه دین مبین اسلام برای ورزش قائل می باشد و در عین حال به منظور روشن نمودن هر چه بیشتر اندیشه‌های والای امام خمینی(ره) به عنوان احیاگر اسلام در قرن حاضر اینجانب بحثی تحت عنوان ورزشكاران از دیدگاه امام خمینی(ره) انتخاب نمودم كه به صورت مقاله‌ای ارائه می‌گردد.

قبل از اینكه به بررسی اندیشه‌های حضرت امام به صورت مفصل بپردازیم ابتدا دیدگاه امام را در مورد ورزش بطور كلی ارزیابی می‌نماییم. آنچه از دیدگاه امام در مورد كسانی كه ورزش می‌كنند دارای اهمیت است، این موضوع می‌باشد كه از این حركت در راستای اهدافی والا استفاده گردد. به همین منظور توصیه ایشان به ورزشكاران، تهذیب نفس، علاوه بر تقویت جسم می‌باشد.

«عقل سالم در بدن سالم است. ورزش همانطور كه بدن را تربیت می‌كند و سالم می‌كند، عقل را هم سالم می‌كند و اگر عقل سالم شد، تهذیب نفس هم دنبال او باید باشد. شما همانطور كه ورزش می‌كنید و اعصاب خودتان را قوی می‌كنید و انشاء ا... برای مملكت و آتیه مملكت مفید واقع خواهید شد، لازم است كه همه ابعاد وجودی خودتان را تحت تربیت ورزشی در آورید»

«من خودم ورزشكار نیستم اما ورزشكارها را دوست دارم«احب الصالحین ولست منهم».

از خدای تبارك و تعالی خواهانم كه شما جوانها را كه ذخیره این كشور هستید و مایه امید ملت و اسلام هستید هر چه بیشتر موفق كند كه در همه ابعاد انسانی ورزش كنید. یك بعدش این بعدی است كه شما متخصص در آن هستید و امید است كه بعدهای دیگری هم كه انسان دارد و انسانیت دارد در شما رشد كند. ورزشكارها همیشه اینطور بودند كه یك روح سالمی داشتند. از باب اینكه توجه به شهوات نداشتند، توجه به لذات نداشتند، توجه به یك فعالیت جسمی داشتند كه عقل سالم در بدن سالم است. و شما اگر دقت كنید در حال جامعه‌ها و طبقات جامعه می‌بینید كه آنهایی كه در عیش و عشرت می‌گذرانند، حقیقتا عیش و عشرت نیست؛ بدن‌ها افسرده، روح‌ها پژمرده و كسالت سر تا پای آنها را گرفته است. اگر دو ساعت عشرت می‌كنند، بیست و دو ساعت در ناراحتی او هستند و آنهایی كه اهل خدا هستند، توجه به خدا دارند،‌ورزش جسمی می‌كنند و ورزش روحی، آنها در تمام مدت، اشخاصی هستند كه پژمردگی در آنها نیست، افسردگی در آنها نیست و این یك نعمتی است از خدای تبارك و تعالی كه خداوند نصیب همه بكند، ان شاء الله».

حال بررسی مسائل مهمی كه از دیدگاه حضرت امام(س) در مورد ورزشكاران وجود دارد می‌پردازیم. این مسائل در چهار بخش مهم مورد توجه قرار گرفته است.

1. خصوصیات یك ورزشكار در نظام اسلامی
در بررسی كلام امام در مورد ورزشكاران به چند خصوصیت مهم و كلیدی برمی‌خوریم، كه این ویژگی‌ها عبارتند از:

الف. توجه به خدا
مهمترین ویژگی از خصوصیاتی كه حضرت امام برای ورزشكار نظام اسلامی قائل می‌باشند توجه به خداوند و ذكر نام اوست، منظور ایشان از این توجه، فقط در شرایط خاص و بحرانی نیست بلكه این موضوع باید در تمام شئون زندگی افراد وجود داشته باشد. از توصیه‌های بسیار مؤكد ایشان به همه اقشار جامعه، علی الخصوص ورزشكاران، عدم غفلت از یاد خدا می‌باشد. البته ایشان در كنار یاد خدا، داشتن ایمان و اعتقاد واقعی به اسلام را نیز مهم می‌دانند.

«ایمانتان را تقویت كنید، به اسلام پناه ببرید، همه‌مان به اسلام پناه ببریم همه جا یاد خدا باشیم. من می‌دانم كه ورزشكارها در گودهای زورخانه یاد خدا هستند، یاد امیرالمؤمنین هستند، تقویت كنید این یاد خدا را، تقویت كنید این یاد مولا را و همه با قدرت، همه با ایمان، ان‌شاء‌الله به پیش بروید».

ب. اقتدا به علی(ع)
حضرت امام همواره، بهترین الگو و سرمشق را برای ورزشكاران حضرت علی(ع) می‌دانند و همیشه به آنان توصیه می‌كنند كه زندگی را در تمام شئون بررسی كرده و از شخصیت فراگیر و جامع ایشان تبعیت كنند.

«علی(ع) كه در هر جا می‌رویم اسم او هست، پیش فقها وقتی می‌رویم فقه علی، پیش زاهدها وقتی كه می‌رویم زهد علی، پیش صوفی‌ها وقتی كه می‌رویم آنها هم می‌گویند تصوف علی، پیش ورزشكاران هم كه می‌رویم آنها هم می‌گویند كه علی و با اسم علی شروع می‌كنند. این علی همه چیز است، یعنی در همه ابعاد انسانیت درجه یك است. و لهذا هر طایفه‌ای خودشان را به او نزدیك می‌كنند و خاصیت هر طبقه را هم دارد. خاصیت قدرت ورزشكاران را به طور وافی دارد.

 می‌گویند كه حضرت این بازوی ایشان مثل اینكه آهن بوده است! و قدرت‌هایی هم در شمشیر زنی به كار می‌برده است كه ضربت‌های علی را می‌گویند كه یكی بوده، از این طرف كه می‌زده دوتا می‌كرده، از آن طرف هم كه می‌زده، دوتا می‌كرده، یك دفعه اگر به فرد می‌زد دو نیم می‌كرد... این علی همه چیز است و همه چیز ماست و ما همه باید تابع او باشیم. در عبادت، فوق همه عبادت كنندگان هست، در زهد، فوق همه زاهدها هست، در جنگ، فوق همه جنگجویان هست، در قدرت، فوق همه قدرتمندان هست. و این یك اعجوبه‌ای است كه جمع، مابین متضاد با هم كرده است.

 آدم عابد دیگر نمی‌تواند ورزشكار باشد، آدم زاهد دیگر نمی‌تواند جنگجو باشد. آدم فقیه دیگر نمی‌تواند از این كارها داشته باشد، این یك موجودی است كه نمونه است، در عین حالی كه زهدش را همه بالاتر از همه می‌دانند. طعامش را آن طوری كه شنیدید و در همه تاریخ هست كه یك ظرفی ایشان می‌گویند داشته است كه در آن ظرف، آن چیزی را كه خودش می‌خواسته بخورد می‌ریخته سرش را مهر می‌كرده است كه مبادا این فرزندش، دخترش، برای دلسوزی به حال او توی این طعام یك روغنی، چیزی بریزد كه قوه داشته باشد و سرش را مهر می‌كرده كه اینها دست به آن نزنند. در همان شب آخر، كه شب آخر حیاتشان بود، آن طور كه نقل می‌كنند ایشان میهمان حضرت كلثوم بودند و برای ایشان افطار آوردند، شیر و نمك، گفته می‌شود كه فرمود كه: چه وقت دیدید كه من دو تا خورشت داشته باشم؟! خواست نمك را بردارد، گفت نخیر، آن شیر را بردار و افطار كردند با همان نمك و خودشان می‌گویند كه این تعجب است، می‌گویند تعجب است كه با این خوردن، این قدرت هست، بعد می‌فرمایند كه درخت‌هایی كه در بیابان است محكم‌تر هست. این درخت‌هایی كه در بیابان هست كم آب می‌خورند؛ اینها هم آتششان محكم‌تر است و هم صلابتشان زیادتر است و این طور نیست كه انسان با خوردن قوت پیدا می‌كند.

 در هر صورت، این علی.... می‌گویند این علی كیست، این علی است كه همه چیز ماست. همه چیز است و من امیدوارم كه شما ورزشكارها همانطوری كه قدرت بدنی برای خودتان تحصیل می‌كنید، و ماشاء‌الله با بازوهای ستبر اینجا الان نشسته‌اید و من هم خیلی خوشم می‌آید، همانطور به علی(ع) اقتدا كنید در آن مطالبی كه او داشته؛ در آن زهدی كه او داشته در آن تقوایی كه او داشته است.

البته ماها هیچ كدام قدرت نداریم مثل او باشیم، ما تا یك اندازه‌ای كه ماها قدرت داریم، تبعیت بكنیم از آن آقا و تهذیب نفس بكنیم و امیدواریم كه برای ملت خودتان مفید باشید و موجب سربلندی كشور خودتان باشید. خداوند ان‌شاء‌الله به شما قدرت زیادتر، قوه ایمان، قوه تهذیب نفس، قدرت بر تسلط بر نفس عنایت كند. سلام بر همه شما جوانان برومند».

ج. اخلاق پسندیده
یكی دیگر از خصوصیات مهمی را كه امام خمینی(ره) برای ورزشكاران قائلند داشتن اخلاق و آداب انسانی و اسلامی است. در این میان مهم‌ترین خصوصیات اخلاقی، سه ویژگی مردانگی و محبت و پرهیز از اختلاف است. «امیدوارم كه پهلوان‌های عزیز ما همه جا سربلند باشند و همه جا با یك روح انسانی، یك روح اسلامی، یك نفس مهذب عمل كنند كه هرجا بروند علاوه بر این كه در پهلوانی مقدم بر دیگران بشوند در اخلاق و در آداب و در انسانیت مقدم بر همه باشند».

«من امیدوارم كه خداوند به همه شما توفیق عنایت كند و اختلاف كه ریشه همه مفاسد است كنار گذاشته بشود، همه با هم برادر، همه با هم برابر و دوست. در بین شما آن چیزی كه از همه بیشتر به چشم می‌خورد، محبتی است كه در شماهاست. شماها اهل محبت هستید و محبت اقتضا می‌كند كه اختلاف در كار نباشد.

دو نفر كه هم را دوست دارند با هم اختلاف نمی‌كنند و شماها بینتان محبت رایج است و مردانگی، و امیدوارم كه این صفت بزرگی، كه هر دو آن صفت از طرف خداوند تبارك و تعالی است، این اسباب این باشد كه اختلاف در كار نباشد. همه با هم، همه‌مان با هم».

د. به دست آوردن نیرو برای دفاع
حضرت امام(ره) تقویت بنیه جسمانی را بسیار مهم می‌دانند، اما در عین حال معتقدند كه این قدرت نباید در راستای ظلم و ستم به دیگران قرار گیرد بلكه باید برای دفاع از مملكت و مظلوم به كار رود. به عبارت دیگر ایشان استفاده از نیروی ورزشكاران را فقط در راستای خدمت به كشور و مستضعفان مفید می‌دانند.

«وقتی قدرت جسمانی پیدا شد، دفاع از مملكت می‌توانند بكنند، دفاع از مخالفینی كه می‌خواهند به آنها حمله كنند، می‌توانند بكنند».

2. وظایف یك ورزشكار در نظام اسلامی
حضرت امام خمینی(ره) ضمن تاكید بر داشتن خصوصیات مذكور، معتقدند كه ورزشكاران دارای وظایفی نیز هستند كه اهم آنها عبارتند از:

تقویت روح جسم
مهم‌ترین وظیفه‌ای را كه حضرت امام (ره) برای ورزشكاران قائل هستند تقویت همزمان روح و جسم است. تاكید ایشان در تمام سخنرانیهایشان بر این نكته است كه جسم خود را همراه روح خود تقویت نمائید و پس از پیدا كردن قوای جسمانی به تقویت قوای روحانی خود بپردازید كه این امر سبب افزایش نیروی جسمانی شما نیز می‌گردد.

«ورزشكارها دو وظیفه دارند: یك، ورزش جسمانی برای قوه پیدا كردن، قدرت پیدا كردن. وقتی قدرت جسمانی پیدا شد، دفاع از مملكت می‌تواند بكنند... یكی هم پرورش روحانی كه اگر پرورش روحانی در انسان پیدا بشود آن وقت قدرت جسمانیش هم مضاعف می‌شود و شما كوشش كنید كه آن قدرت را هم، كه قدرت الهی است، آن قدرت هم به بركت اسلام و به بركت مولا امیرالمؤمنین، سلام الله علیه، در شما پیدا بشود كه یك مرد روحانی قوی و جسمانی قوی بشوید كه هم جانب روحتان قوی باشد و هم جانب جسمتان قوی باشد.»

«به دوستان اسلام و مسلمین و دوستان ولی عصر سلام الله علیه، و ورزشكاران آستان قدس عرض می‌كنم كه همانطوری كه با ورزش قوت جسمانی خودتان را تقویت می‌كنید، قوای روحانیتان را هم تهیه و تقویت كنید. همانطوری كه كوشش می‌كنید كه جسمتان قوی باشد، كوشش كنید كه روحتان قوی باشد، آن قوت روح و قوت ایمان بود، كه شما را غلبه داد بر جنود شیطانی و بر طاغوت و باید آن قوت ایمان و قوت باطنی، شما را غلبه بدهد و بر جنود شیطانی كه در باطن انسان، انسان را می‌خواهد اغواء كند. اصلاح كنید حال خودتان را، همانطوری كه تقویت می‌كنید جسم خودتان را».

یكی از دلایلی كه حضرت امام تاكید زیاد بر همراهی تقویت جسمانی و معنوی می‌كنند این است كه تقویت همزمان این دو نیرو باعث می‌شود انسان به انسانیت واقعی دست یابد.

«جوان‌ها همانطوری كه ورزش كردند برای تقویت بدن، ان شاء الله ورزش برای تقویت روح هم كرده‌اند و می‌كنند. وقتی این دو تا قوه با هم شد، قوه جسمانی و قوه روحانی، این ارزش خیلی پیدا می‌كند. قوه جسمانی برای خدمت و قوه روحانی هم برای هدایت. با قوه روحانی انسان هدایت كند خودش را و با قوه جسمانی خدمت كند. این دو قوه وقتی كه مجتمع شد، یك انسان به تمام معنا انسان می‌شود.»

ارتباط دیگر معنویات با ورزش این است كه ورزش كردن باعث نشاط روح شده و روح نیز به این ترتیب زودتر ایمان را قبول می‌نماید.

«من از این خوشحالم كه كسانی جهت معنوی را تقویت می‌كنند و اشخاصی هم جهت مادی را، و امید است هر دو آنها دو جنبه مادی و معنوی را جمع بكنند. شما معلمان محترم و آقایان ورزشكاران عزیز اگر این و جنبه را تقویت كنید و همچنین در همه قشرهای كشور اگر این دو جنبه تقویت بشود، جنبه معنوی با آن تعلیمات معنوی كه اسلام آورده است و جنبه‌های مادی با آن طرزهایی كه لازم است، این ملت سعادتمند می‌شود. آنها كه جنبه ورزشكاری و مادی را دارند، آنها جوان‌هایی هستند كه قوای جسمی‌شان به خاطر همین ورزش، نشاط و آمادگی پیدا می‌كند، آن وقت روح آنها معنویات و ایمان را زودتر قبول می‌كند».

حضرت امام (ره) همچنین به این نكته نیز اشاره دارند كه در بعد تقویت روح و جسم نباید از توجه به قدرت لایزال الهی غفلت نمود.

ب. معرفی و صدور انقلاب
وظیفه مهم دیگر ورزشكاران معرفی و صدور انقلاب اسلامی و همچنین تقویت جمهوری اسلامی در زمان حضور در میادین بین المللی است. به عقیده حضرت امام(ره) این كار مهم و خطیر توسط ورزشكارانی صورت می‌گیرد كه دارای دو خصوصیت مهم برخورد با ارزش‌های اخلاقی و عمل به رفتار و كردار اسلامی هستند.

«این چهره‌های شما و آن حال بشاشتی كه در چهره‌های شما دیده می‌شود، این خودش پیروزی است و من امیدوارم كه شماها انقلاب ایران را عملا، صادر كنید به كشورهای دیگری كه می‌روید و امیدوارم كه در جهان شما پیروز باشید و مهم این است كه در كنار این پیروزی‌ها همانطور كه توجه داشتید و دارید.... با اخلاق خوش خودتان و با رفتار خودتان و با كردار خودتان ان شاء الله كه این وجهه اسلامی جمهوری اسلامی را صادر كنید به خارج. وقتی كه شما پهلوان‌های عزیز و شما قهرمانان در خارج از كشور رفتید و پیروزی چشمگیر به دست آوردید و دیدند مردم كه شما وضع روحی‌تان هم یك وضع خاصی است، با دیگران فرق دارد، اعمالتان هم با دیگران فرق دارد، این موجب این می‌شود كه این همه بوقهایی كه بر ضد اسلام و مسلمین و بر ضد ملت ما هست اینها خنثی بشود.

شما می‌دانید كه الان همه كوشش‌های قدرت‌های بزرگ این است كه ایران را منزوی كنند به كلی و اصلا از نقشه دنیا ساقطش كنند و آنها نمی‌دانند كه خدا را نمی‌شود منزوی كرد، اسلام را نمی‌شود منزوی كرد و این جوان‌های اسلام كه بحمدالله در صحنه حاضرند و برای اسلام كوشش می‌كنند، برای پیروزی اسلام فداكاری می‌كنند اینها را نمی‌شود منزوی كرد و شما جای خودتان را در دنیا ان شا‌ء الله باز می‌كنید و نام ایران و نام اسلام را همه جا مشهور می‌كنید و بیرق اسلام را سرافراز می‌كنید و ملت مسلمان را مفتخر می‌كنید.»

«شما نمونه باشید در كشورهای دیگر كه شماها از جمهوری اسلامی هستید، ما امروز احتیاج به این داریم كه اسلام را در هر جا تقویت كنیم و در هر جا پیاده كنیم و از مملكت خودمان اسلام را به جاهای دیگر به آن معنایی كه در مملكت الان حاصل شده است صادر كنیم و یكی از وجهه صدورش همین شما جوان‌ها هستید كه در سایر كشورها می‌روید و جمعیت‌های زیادی به تماشای شما می‌آیند، به تماشای قدرت‌های شما می‌آیند.

باید طوری بكنید كه این جمعیت‌های زیاد را دعوت كنید عملا به اسلام. در اعمالتان، در رفتارتان، در كردارتان طوری باشید كه نمونه باشد برای جمهوری اسلامی و جمهوری اسلامی با شما به جاهای دیگر هم ان شاء الله برود.»

«من امیدوارم كه در پناه اسلام همه قدرت‌ها، همه قوه‌ها قدرتمندتر بشوند قوت دارتر بشوند و شماها ان شاءالله برای مملكت آبرومندی تهیه كنید و مملكت ما را معروف كنید در همه جا، چنانكه در این نهضت بحمدالله همه جا معروف شد و همه با چشم احترام به این ملت نگاه می‌كنند و عمده این است كه از این به بعد هم ما این احترام را حفظ بكنیم، به اینكه همه با اخلاق اسلامی و با آداب اسلامی باشیم تا ان شاء الله این قدرت و این قوه در جای خودش خرج بشود و نهضت اسلامی ما به ثمر برسد».

3. ورزش‌های مطلوب در نظام اسلامی
آن چه كه پس از بررسی كلام امام (ره) مشخص می‌گردد این است كه با توجه به اهمیتی كه حضرت امام (ره) برای دین مبین اسلام قائل هستند. لذا در درجه اول به ورزش‌هایی كه مورد توجه این آئین می‌باشد توجه می‌نمایند.

در راستای همین اندیشه حضرت امام (ره) است كه فرزند گرامی و بزرگوار ایشان مرحوم حاج سید احمد خمینی در زمینه ورزش‌های مختلف علی الخصوص شنا توانائیها و موفقیت‌های بسیار كسب می‌نمایند، كه نگارنده خود شاهد گوشه‌ای از آنها بوده است.

در درجه بعد ورزش‌هایی بیشتر مورد توجه امام (ره) بودند كه جنبه رزمی داشتند و برای دفاع مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینجانب از توصیه‌های امام به نوادگان خویش در این زمینه، كه گه گاه به ایشان بیان می‌گردید مطلع می‌باشم. در راستای اعمال همین سیاست بود كه در مهرماه سال 1367 نامه‌ای توسط رئیس اسبق فدراسیون تكواندوی جمهوری اسلامی تهیه و توسط اینجانب به واسطه حضرت حجه الاسلام و المسلمین انصاری تقدیم حضرت امام گردید.

در آن نامه از حضرت امام (ره) در مورد تدریس ورزش تكواندو در مدارس كشور برای پسران و همچنین آموزش این ورزش به بانوان سؤال شده بود، كه حضرت امام (ره) نیز، ذیل نامه جواب فرمودند: «بسمه تعالی، اگر برای دفاع از خودشان و مملكت باشد مانعی ندارد».

4. توصیه به ورزشكاران
امام خمینی (ره) در ضمن سخنرانی‌ها و بیاناتشان توصیه‌های مهمی نیز برای ورزشكاران دارند كه جا دارد، ورزشكاران عزیز و مسؤولین محترم تربیت بدنی كشور به این توصیه ها توجه نمایند.

اهم این توصیه‌ها عبارتند از :

الف: قرآن، سرلوحه ورزشكاران
بنا به توصیه ایشان از مهمترین الگوها برای ورزشكاران قرآن است، قرآن در كلام امام برای تمام اقشار جامعه توصیه شده و عمل به دستورات آن باعث تقویت بعد معنوی همه اقشار جامعه و طبقه ورزشكار می‌گردد.

«مملكت ما همان طوری كه به علما و دانشمندان احتیاج دارد به این قدرت شما هم احتیاج دارد. این قدرت وقتی با ایمان باشد، وقتی كه زورخانه با قرآن باشد، با ایمان باشد، پشتوانه یك ملت هستند، بازوی یك ملت هستند. آنها می‌خواستند قهرمان باشد لكن قهرمان آریامهری باشد آن پشتوانه ملت نمی‌توانست باشد. آنها همه چیز را می‌خواستند برای خودشان، و ما و شما همه چیز را می‌خواهیم برای خدا، برای اسلام. آنكه كه پشتوانه ملت است، پشتوانه اسلام است آن، مردهای با ایمان هستند، ورزشكار با ایمان، روحانی با ایمان، دانشگاهی با ایمان، بازاری با ایمان، دهقان و كشاورز و كارگر با ایمان، اینها می‌توانند پشتوانه یك ملت باشند و نگذارند دست‌های خائنانه كسانی كه می‌خواهند همه چیز ما را ببرند، قدرت مادی ما، قدرت معنوی ما را از بین ببرند اینهایند كه نمی‌گذارند.»

ب. فداكاری ائمه، سرمشق ورزشكاران
یكی دیگر از توصیه‌های مهم امام، سرمشق قرار گرفتن ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ برای ورزشكاران می‌باشد. «باید ببینید كه ائمه ما ـ علیهم السلام ـ در راه اسلام چه فداكاری ها كردند و هر چه داشتند در راه اسلام تقدیم كردند، ما هم باید اگر شیعه آنها هستیم، اگر تابع آنها هستیم، در راه اسلام هر چه داریم بدهیم. اسلام عزیزتر از هر چیزی است و چون عزیزتر از هر چیزی است، نبی اكرم و ائمه ما هر چه داشتند در راه آن دادند. خداوند ان شاء الله همه ما را توفیق بدهد به این كه این وحدت كلمه‌ای كه موجب عزت اسلام شد از دست ندهیم».

ج. حضور در صحنه‌های انقلاب
ایشان همواره از تمام اقشار جامعه درخواست می‌نماید كه برای كشور و انقلاب در تمام زمینه‌ها حضور فعال داشته‌ باشند و چون به عقیده ایشان ورزشكاران بیشتر از قشر جوانان جامعه هستند، حضور آنها می‌تواند مؤثرتر از بقیه اقشار جامعه باشد.

«همانطوری كه در ورزشكاری دارید قدم بر می‌دارید، برای ملتتان هم قدم بردارید و این هم برای ملت است، لكن امروز احتیاجات زیادی ملت دارد، پشت جبهه، در خود جبهه و شما بازوان قدرتمند این جامعه هستید... و ایران هم كه هستید به خدمت این جامعه باشید. جامعه ما احتیاج به جوان ها دارد و خدمت جوان ها اسلام امروز احتیاج دارد به این كه این جوان ها كه در اینجا هستند و زورمند هستند، قدرتمند هستند و قدرت روحی هم دارند، اینها هم كوشش كنند تا این كشور از شرّ مفسدین نجات پیدا كند. خداوند همه شما را موفق و مؤید و منصور كند و برای ما نگه دارد شما را.»

د. هشیاری نسبت به توطئه‌ها
ایشان با اعلام این موضوع كه دشمنان می‌خواهند در میان اقشار جامعه انحراف به وجود آورند، به ورزشكاران توصیه می‌كنند كه هرگز تحت تأثیر این گونه انحرافات قرار نگرفته و از مملكت خویش در هر صورت دفاع نمایند.

«در همه قشرهایی كه یك احتمالی می‌دادند كه شاید یك مقاومتی در اینها باشد، به یك وضعی وارد می‌شدند و یا آنها را منحرف می‌كردند و یا سركوب می‌كردند. قشر شما پهلوان ها هم مستثنی نبود، قشر ورزشكارها هم مستثنی نبودند از این، برای این كه اینها هم یك جمعیت متدین بودند، علاقه‌مند به اسلام بودند و قدرتمند اینها را هم به یك جوری سرگرم می‌كردند، نمی‌توانستند از اسلام منحرفشان كنند، گوش نمی‌دادند به حرفشان در آن باب امّا منحرف می‌كردند از مسائل اصلی، یك بساطی درست می‌كردند كه سرگرم بشوند به آن بساط و از مسائل اساسی مملكت غفلت بكنند.»

«شما توجه داشته باشید كه تمام تبلیغاتی كه بر ضد ملت ایران می‌شود برای این است كه كشور را برگردانند به صورت اول، سعی كنید كه تحت تأثیر این تبلیغات قرار نگیرید. امروز كشور شما در دنیا مطرح است و این به خاطر قدرت شماست. كشور شما امروز یكی از قدرتمندترین كشورهای جهان است. باید سعی كنیم این قدرت را حفظ كنیم.»

«شما قوی باشید چنانچه هستید، شما ورزشكارید و ورزشكارها قویند و مؤمن. ایمانتان را حفظ كنید و از این حرفهایی كه اینها می‌زنند و گفتگوهایی كه می‌كنند ابداً خوف به خودتان راه ندهید و توجه به این داشته باشید كه مملكت مال خود شماست و مال خودتان را خودتان باید حفظ بكنید.»

جدا از تمام مسایلی كه بیان گردید حضرت امام ـ سلام الله علیه ـ همیشه نسبت به ورزشكاران ابراز علاقه می‌كردند و ایشان را دعا می‌فرمودند.

«من وقتی شما جوان ها را می‌بینم، ماشاء الله جوان های برومند و پهلوان، خیلی خوشم می‌آید و افتخار می‌كنم به این كه این جوان ها علاوه بر برومندی بدنی توجه به دیانت و اسلام دارند.»